Здравейте, рибарчета!
Представям ви втората част на „Един уикенд по Марица|Риболов на трофейни кефали през юли 2022„. Маришките емоции не стихват от направения вечерен излет. Реших, че на следващия ден – oще на първи зори, ще потърся трофейните кефали на Марица на същото място. Щом там се крият такива тупалки, то напълно възможно е да се крие и новия ми личен рекорд за кефал. Кой знае?
03.07.2022 – някъде около четири часа сутринта ми звъни алармата на телефона за събуждане и…. тежко ставам от леглото, като…. сопол. След като си измивам зъбите и лицето – вече съм човек и съм нахъсан за нови подвизи. Каква ли слука ще ми разкрие утрото? Надявам се да има изненади и евентурално видово разнообразие.
Някъде, около 05 и 10 съм на Марица – тъкмо пуква зората:
Тук-там виждам торпили, които порят водата и решавам, че кефала е почнал да гони дребосъка из плитчините. Решавам да зложа на малкия уолкър на Storm – Gomoku Pencil 45F! След няколко проводки водата зад уолкърчето избухва мощно, но рибата се разминава с тройките…. Распер или трофеен кефал? Хм, замятам отново, но нищо. Проводките продължават и в един момент отново буууум – от нищото, но пак неуспешна атака… Ей, каква греда! 🙂
С тези две неуспешни атаки приключва всичко – не се виждат вече на фронта торпили, което ме кара да сменя тактиката и да пробвам на силикон в дълбочините.
Настоявам 10-тина минути, но няма удар. Добре…. тогава ще подам нещо друго кефалско, което всъщност на Марица лови всичко – Salmo Minnow 5S! Цвят… кой, обаче, от всичките ми цветове? Нека да е WOD – wounded dace, или в превод, както му казвам аз – „раненото кефалче“:
Страхотна естествена имитация просто! Замятам и почвам с проводките. След няколко минути – удар на максимална дистанция и…. почва борбата!!!
Решавам, че ще направя малко видео кадри и в крайна сметка, ако се уловят още риби – може да скалъпя един влог. Малко инфарктно, щото ми се отвлича вниманието и може да ми се откачи тежкия топуз, който съм излъгал, но здраве да е. Ще го преживея. 🙂
Рибата е пред мен и на око я преценям 45+ сантиметра. Кепвам я и е моя! Яка маришка буца, която откачам от тройките на воблера и я готвя за снимки.
Много готино начало на деня! Радвам се, че тактиката ми успя и в ръцете ми е първия за деня маришки големец. Пускам го и продължавам с успешната формула.
Десет минутки по-късно – бааааам, аванс и сгънат спининг! Следващият дебелак е на куката и идва към камерата бавно и тежко, тежко. Отначало ми се привижда, че кефала е над 55 см, но като го докарвам пред мен ми става ясно, че е по-скоро около 50-те.
Много пинизчийски съм го зашил – за ръбчето на устата. 🙂
Откъдето и да го погледнеш метъра заковава 49,9 см, обаче, с тоя дебел корем кой знае колко кила е. 🙂 Щрак – една яка снимка за спомен от утрото на кефалите, и освобождавам трофейния улов обратно в реката – да расте колкото се може по-голям, дебел и мощен!!!
След 07:15 часа зашивам на спининга господин КЕФал №3 за трети юли. Поредената цепеница, която е пред мен и я кепвам. Вижте колко величествен е и този КЕФал:
КЕФалът е вече в кепа и някак си се успокоявам. Решавам да му направя видео и докато се лигавя – той отскача и се откача от куките, палейки с 200 км/ч към дебелото течение. Аааах – имах усещане, че ще ми се случи тая тъпотия, ама…. както казах – здраве да е. Дошъл съм на реката да се забавалявам. 🙂
Няколко минути по-късно имам отново зверски удар и…. ето го господин КЕФал №4:
Този път съм малко по-внимателен при лигавенето със снимките и ето го в ръцете ми поредния маришки исполин:
Пускам го обратно и в плиткажа забелязвам десетки малки рибки. Осъзнавам в един момент, че това всъщност са новоизлюпени рибета – на има-няма 2-3 дни!! Между тях има и малко по-големи, който са на седмица-две живот, но най-малките, които виждам са с дължина от около 5-6 мм:
Общо взето, целия цикъл на размножаване не маришките риби е объркан. Това се дължи на отрицателното влияние на водните каскади, които наливат яко студена вода в реката в установения от закона размножителен период. За съжалние, всичко това не води до нищо хубаво за рибите по цялото поречие на реката. Сигурен съм, че и вие сте го забелязали. Има, много рядко, години, когато случайно условията са били оптимални за някои вид и имаме бейби бум на расперчета, сомчета, бели рии или щуки, обаче в последните над 10 години това става все по-рядко. Щом това явление го има при хищниците, то какво остава за хайвера на мирните риби и тяхното поколение? Образуват се нулеви години на размножаване и това в бъдеще оказва много негативно влияние за всички видове риби в Марица. Като добавим ширещото се бракониерство, отравянията и недобросъвестните любители риболовци, които слагат всичко под ножа…. то Марица се нарежда до една от най-изтормозените реки в България, а е една сред най-големите върешни и дълги реки и има потенциал да отглежда големи риби, но това е положението – радваме се вече на всяка едичнична уловена рибка…. Абе пълна трагедия!
След това отклонение се връщам обратно към риболова. Изминаха почти 30 минути откакто пуснах обратно в реката четвъртия уловен кефал. Аз продължавам да си настоявам на моето и ето, че пак имам удар и….:
Въпреки добрата борба този път кефала не е от големите буци, но все пак за статистиката го поставям набързо върху метърчето:
Пускам рибока и си продължавам кефа. Разполагам с достатъчно време да увелича бройката и евентуално да успея да уловя друг вид маришки хищник. 🙂
С настъпване на лятната жега и вдигането на слънцето все по-високо над хоризонта, е нормално ударите на рибите да се разредят до такава степен, че човек да си сгъне въдицата и да се прибира. Освен този фактор, друго определящо е и падането на речното ниво. В случая, Марица вече беше паднала с около 10-тина сантиметра, което означаваше, че и течението вече носи по-малко храна и кислород. Аз, обаче, продължавам да си мятам и малко по-късно заковавам шести едър маришки КЕФал:
Таква дебела буца беше тоя, че спокойно му лепвам етикета „дебелака“! Сигурно беше преял с „бургери“…. 😀
Вдигам го на ръце за една снимка, след което после го слагам обратно в кепа и го пускам обратно в Марица.
С този финален кадър приключвам уникалния излет на големи кефали, който направих в началото на юли. Супер редки са подобни излети и насладата от уловените големи риби е много по-зареждаща, отколкото да ловиш стандартните педарки една след друга.
Малко по-късно през юли ще се върна пак на това място, за да половя тези исполини! Сигурен съм, обаче, че там не се въртят само едри КЕФалюги…. 🙂